Horúci čaj medu vôbec nevadí. Vysvetlím vám, prečo
Určite ste to už niekedy tiež počuli. Veľa dobrých rád, že do horúceho čaju med nepatrí, inak stratí veľa dôležitých látok, počkajte so sladením, kým bude vlažný, hlavne nie hneď pri máčaní vrecka vo vode a tak všelijako podobne. Môžem vás upokojiť, nič z toho nie je pravda. Je to mýtus. Svoj obľúbený čaj si medom oslaďte, kedy chcete - pokojne, kým je ešte horúci.
Med v horúcom čaji
Fígeľ je v rýchlom klesaní teploty vody. Jasne, vriacou vodou med nezalievajte, ale kým dôjde k vylúhovaniu čaju, teplota vody v hrnčeku sa zníži tak, že môžete v pohode sladiť. Bez obáv.
Med a jeho účinky zničíte skôr tým, že naň bude dlho pôsobiť teplo. Rozhodne mu oveľa viac ako horúcou vodou ublížite, keď ho cez zimu necháte v miestnosti so zapnutým kúrením. Alebo ho, nedajbože, strčíte do mikrovlnky.
Vyskúšajte naše top ochutené medy:
ananásový | malinový | škoricový | zázvorový | chilli | na imunitu
Pečenie s medom
No a podobne to máte aj pri pečení s medom – kvetovým aj ochuteným. Ani teplota uprostred cesta v rozžeravenej rúre s medom nič neurobí. Samozrejme tam nesmiete koláč alebo vianočku nechať niekoľko hodín, ale to už nebude ani pre mačku.
Trocha teórie na záver
Aby ste si urobili praktickú predstavu o tom, ako teplota pôsobí na významné látky v mede (ako napríklad vitamíny a minerály draslík, vápnik a horčík), pozrite sa na pár čísel.
- Teplota vriacej vody: buble a má 100 °C
- Teplota vody v hrnčeku po pár sekundách: klesne na 80 °C (k poškodeniu medu by došlo až po 1 hod)
- Teplota vody v hrnčeku po 10 min: už len 60 °C
Väčšina užitočných látok v mede je vážne stabilná a teplota čaju im fakt neublíži.
- Skladovacia teplota 10 °C: použiteľnosť medu je cez 30 rokov
- Skladovacia teplota 20 °C: použiteľnosť medu je menej ako 4 roky
Oveľa väčší vplyv na kvalitu medu ako okamžitá vysoká teplota má dĺžka jeho zahrievania, skladovacia teplota a doba skladovania.