🚚DOPRAVA ZDARMA na všetko – ale len na chvíľu, DO 15. 1.📦

Sejeme lúčne kvety a chránime včely I. Návod na výsev na lúke

Je to tak, bohužiaľ: včela sa stala ohrozeným druhom. Môžeme za to my, ľudia. Mali by sme sa teda tiež postarať o to, aby to tak nebolo. A nielen preto, že bez včiel ľudský druh neprežije. Prírodu by sme predsa mali chrániť ako celok, nie?

Poďme každý z nás urobiť niečo, čím včelám pomôžeme prežiť.

My napríklad budujeme včelie útočisko v podobe farmy, používame prírodné materiály, snažíme sa o čo najšetrnejší prístup. Vy zase môžete zasiať kvety, z ktorých včely zbierajú peľ a nektár. Stačí malá plocha - a už len tým pomôžete včelám prežiť.

Ako správne vysiať lúčne kvety vonku

Ako na to? Nájdite vhodný pľac, na ktorom výsev vykonáte (ale možno použiť aj truhlík).

1. Načasovanie

Ideálne obdobie na výsev predstavuje jar, prípadne jeseň. V prírode je dostatok vlahy, slniečko ešte (už) toľko nepáli, to sa kvietkom jednoducho páči.

2. Oranie

Začneme orením pôdy. Záleží na každom, ako sa toho podľa svojich schopností a možností zhostí. Niekto na to pôjde tradične rýľom, ale ani rotavátor nemožno zavrhovať. Naopak, pôdu perfektne rozomelie, jej vrstvy premieša, zamieša do nej hnojivo a odstráni burinu.

3. Vyrovnávanie

V upravenej pôde nesmú zostať mačiny s trávou. Starostlivo ich všetky odstráňte, nech z nich neskôr nevznikajú tzv. suché ostrovy zo zaschnutej trávy. Dá to síce trochu zabrať, ale výsledok bude stáť za to. Urovnajte plochu hrabľami.

4. Siatie

Tak, a ideme na vlastnú výsev. Semienka rozhádžte po pripravenej ploche. Prejdite sa po nich. Čože? Áno, zašliapnutím ich dostanete hlbšie do pôdy a uchránite ich tak napríklad pred odfúknutím vetrom. Alebo na ne nahrňte hlinu hrabličkami.

5. Zalievanie

Teraz to poďte zaliať. Nie je to nutnosť, ale na druhej strane, pár kvapiek semienka povzbudí a bude sa im dobre klíčiť. Poradia si však aj bez vody – v hline počas sucha vydržia pokojne až do ďalšieho roka. Ako sa hovorí, kto si počká, ten sa dočká. A v prípade semienok lúčnych kvetov to platí dvojnásobne.

6. Kosenie

Máme vysiate, zaliate, a čo ďalej? Tu sú dve rady nad zlato, jedna dôležitejšia ako druhá. Po prvé: burinu sekajte, kosačkou, kosou, ako sa vám páči, ale pravidelne a minimálne 5 cm nad zemou (nie nižšie). Akonáhle burina začne bujnieť, a bude to skôr ako semená bylín, pustite sa doň. V žiadnom prípade nesmiete burinu vytrhávať aj s koreňmi!

7. Čakanie

A po druhé: obrňte sa trpezlivosťou. Vyhlásená vytrvalosť pestovateľa nesie ovocie, teda lúčne kvety. Tieto krásavice sú totiž celkom vytrvalé, kvitnú obvykle od druhého roka a tak vaša lúčka bude najskôr pár mesiacov pripomínať skôr záhradku plnú buriny. Preto sekajte, občas zalievajte, sem tam kvietkom zaspievajte a hlavne nezúfajte, keď sa nejaký čas nebude nič diať.

Výsev Lúčne kvety

Na siatie kvietkov použite naše balenie výsevu Lúčne kvety. Na 1 m2 stačí 2 g semienok, pri ručnom siatí z balenia 10 g osejete plochu 5 m2. To môže byť pás dlhý 5 m a široký 1 m, takže z troch sáčkov budete mať už celkom slušnú lúčku.

V jednom balení výsevu Lúčne kvety sa ukrýva 34 druhov trvalých rastlín. Sú to oku lahodiace druhy, ktoré sa zároveň nezľaknú silného sucha – taká vlastnosť sa v našich končinách občas hodí, však? Len náhodne, vašu lúku prevonia napríklad nevädza lúčna, rasca lúčna, krvavec menší, repík lekársky alebo vičenec vikolistý.

Stačí trochu trpezlivosti a čoskoro budete mať lúku plnú kvetov, ktorá včielky nadchne…

…a od radosti budú bzzzučať!