🚚DOPRAVA ZDARMA na všetko – ale len na chvíľu, DO 15. 1.📦

Sejeme lúčne kvety a chránime včely II. Návod na výsev do kvetináča

Prečo nám tak záleží na našej farme v podobe včelieho útočiska, na šetrnom prístupe k okoliu, na používaní prírodných materiálov? Okrem toho, že prírodu máme radi, chceme tým tiež aspoň čiastočne splatiť náš dlh. Dlh voči včelám. Včela sa totiž kvôli ľuďom stala ohrozeným druhom. A my sa snažíme urobiť čo najviac pre jej záchranu.

Prispieť môžete aj vy. Napríklad takou drobnosťou, ako je zasiatie kvetov, z ktorých včely zbierajú nektár a peľ. Veľa k tomu nepotrebujete, aj zasiatím na malej ploche pomôžete včelám prežiť. Prečítajte si návod, ako na to.

Ako správne vysiať lúčne kvety do truhlíka

Ako na to? Nájdite kvetináč alebo truhlík (ak máte k dispozícii kus vlastného pozemku, tým lepšie) a pustite sa do toho.

1. Načasovanie

Najlepšie obdobie na výsev kvetov do kvetináča je druhá polovica apríla. Na jar to všetko raší, pučí, kvitne, a pri vašom výseve to nebude inak. Ak však vysejete neskôr, nevadí, až do júna to je stále v pohode.

2. Siatie

Pozor, teraz sa dostávame k najdôležitejšiemu bodu celého výsevu: semienka nesmiete do kvetináča hádzať príliš nahusto. Inak sa tam kvietky budú medzi sebou biť, hádať sa o životný priestor a nakoniec sa navzájom zahubia. A to nechcete. Takže ideálne zhruba 2 až 3 g/m2.

3. Zalievanie

Keď máme zasiate, zalejeme. Len to s vodou neprežeňte! Ide skôr o pravidelnosť ako o množstvo. Na jar kvietky napojte vodou raz týždenne, v lete závislosti od teplôt a suchosti substrátu, na jeseň sa vráťte k týždennému cyklu a v zime spomaľte na dvojtýždňový režim.

Výsev Kvitnúci truhlík

Skvelým pomocníkom je naše balenie výsevu Kvitnúci truhlík. Hodí sa na menšie aj väčšie kvetináče. Jeden gram semienok vystačí na priemer 10 až 15 cm. Ideálne však na také množstvo použite väčší kvetináč s priemerom do 50 cm, čo zhruba zodpovedá dvom truhlíkom.

Jedno vrecko výsevu Kvitnúci truhlík, to je mix 12 druhov rastlín. Obsahuje veľmi pekné záhradné letničky a liečivé bylinky ako nevädzu poľnú, nechtík lekársky, suchokvet ročný, facéliu fionu, svetlicu farbiarsku alebo chryzantémovku vencovitú. Budú sa na ne zlietať včielky z celého okolia.

Zloženie výsevu Kvitnúci truhlík má navyše jednu veľkú výhodu – stále niečo kvitne. Niektoré kvety kratšiu dobu, iné dlhšiu, ale stále sa máte na čo pozerať a včeličky na čom zbierať nektár. A ak dôjde na najhoršie a kvetináč zamrzne, stačí substrát vyklopiť na kompost alebo do bioodpadu.

Tak si ten váš voňavý poklad poriadne užite. Rovnako ako včielky, ktoré určite nadchne...

…a od radosti budú bzzzučať!