So šípkami budete mať na ružiach ustlané! Za tŕňmi sa ukrýva studnica zdravia
Šípky rozhodne nebudú nikomu tŕňom v oku, s nimi budete mať práve ako na ružiach ustlané. Šípkové kry sú totiž veľmi účinným prostriedkom na utuženie zdravia. A v pohári šípkového medu dokážu skutočné divy. Až by sa človek čudoval, prečo princezná zaspala po pichnutí niečím tak krásnym a zdravým, ako je šípová ruža.
Najskôr upresním, čo to vlastne šípka je. Označuje sa tak plod ruže šípovej a ďalších príbuzných druhov. Latinsky Rosa canina = ruža psia, pretože Rimania verili v jej schopnosť liečiť besnotu. Jej príbuznými sú jablone, broskyne nebo mandle.
Plod tvorí zložené súplodie nažiek a bežne rastie po celej strednej Európe. Kvitne nabielo či naružovo počas neskorej jari a pred prvými mrázikmi sú šípky ideálne na zber. Tvrdé, červenkasté a vyzreté, darček prírody.
A tým by sme mali suchú teóriu za sebou.
Vitamíny a liečivé látky v šípkach
Z šípkov ruží sa vyrába marmeláda, sirup, omáčka (vhodná zvlášť k divine) a zo sladučkej dužiny sa po premrznutí pripravuje víno. Ľudia ich však využívajú predovšetkým zo zdravotných dôvodov. Už viac než 2 tisíc rokov!
Dôvodom je vysoká hodnota vitamínov A, B1, B2 a B3, C, E, K a P, vápniku, rutínu, organických kyselín, glykozidov, karotenoidov, pektínov a trieslovín. Slušná nálož.
Veľký význam má predovšetkým vitamín C. Napríklad ruža alpská ho obsahuje až 1 800 mg/100 g. Čo je fakt veľa. Vďaka tomu sa šípky hodia:
- na zvýšenie odolnosti organizmu v jesenných mesiacoch,
- proti prechladnutiu a chrípke,
- pri zápaloch ľadvín a močového mechúra.
„Céčko“ s vápnikom a rutínom nemá v prírode konkurenciu v boji s paradentózou a chorobami ďasien.
Aká je denná dávka vitamínu C
Ľudské telo si vitamín C nedokáže vyrobiť ani ho ukladať do zásoby. Naopak, jeho prebytok v moči vylúči von. Konzumujte ho preto pravidelne a v primeranom množstve.
Koľko to je? Deti do 6 rokov by mali denne získať z potravy 50 až 70 mg vitamínu C, dorastenci do 15 rokov až 100 mg a dospelí až 130 mg (s ohľadom na vek, pohlavie a fyzickú námahu).
Veľké množstvo vitamínu C sa ukrýva v čiernych ríbezliach a v šípkach. Čísla: takých 100 g čiernych ríbezlí obsahuje 150 až 230 mg vitamínu C, takže s poriadnou hrsťou máte dennú dávku poriešenú. A teraz pozor… v 100 g šípok sa ukrýva až 740 mg „céčka“!! To už je teda čosi.
Má to, samozrejme, trochu háčik v tom, že šípky nekonzumujeme po hrstiach ako čierne ríbezle.
Našťastie existujú spôsoby, ako si ríbezlí aj šípok dopriať dostatočné množstvo v prijateľnej forme. Napríklad v našom ochutenom mede.
Šípkový med a jeho zdravotné účinky
Čo ešte šípky dokážu?
- Zlepšujú zásobovanie telesných buniek kyslíko
- Spevňujú cievy a uľavujú pri bolestiach(kŕčových) žíl.
Potrebujete sa dobre sústrediť, napríklad pri práci? Chcete posilňovať svoju nervovú sústavu? Hľadáte prostriedky na zvýšenie sexuálnej túžby? S tým všetkým vám šípky pomôžu.
Šípkový čaj je skrátka skutočná vitamínová bomba a môžete ho piť od jesene do jari. Alebo si pravidelne dopriať lyžičku nášho šípkového medu (vyskúšajte napríklad naše podzimní tipy).
Nemusíte sa pri tom báť ani nepríjemných účinkov na trávenie. Zásluhou pektínov a kyselín totiž šípky blahodarne pôsobia na trávicaci systém a činnost čriev.