Forbes.cz, február 2024: článok Za všetkým hľadaj včelu. Sladký...
Prestížny ekonomický časopis Forbes si nás na svojich stránkach všimol v októbri minulého roka. Tentoraz sa na našu farmu zameral podrobnejšie a venoval jej rozsiahly text s množstvom zaujímavých informácií.
V pútavom článku Forbes.cz opisuje históriu Včelařství Domovina, náš prístup k podnikaniu založený na harmónii s prírodou a náročný boj s parazitom, klieštikom.Prečítajte si ho sami:
Za všetkým hľadaj včelu. Sladké podnikanie tejto rodiny pomáha aj prírode
„Keď na jar otvoríte úľ a vidíte, aké sú včely silné, ako prežili zimu... je to jeden z najkrajších dní v roku,“ opisuje s nadšením dlhovlasá žena.
Státisíce okrídlených článkonožcov mali vlani rušnú sezónu. Po pomerne pomalom jarnom prebúdzaní včely neúnavne opeľovali priľahlé lúky a sady, aby nielen miestni obyvatelia mohli zbierať sladké ovocie.
„Máme za sebou zvláštny rok, na jar bola dlho zima a dlho to vyzeralo, že med nebude,“ hovorí Josef Kölbl. „Nebolo to prvýkrát. Už som bol na to zvyknutý, takže som sa tým nestresoval. A nakoniec sa to podarilo zachrániť,“ usmieva sa tridsaťdvaročný podnikateľ.
Viac ako dvesto včelích rodín, o ktoré sa spolu s manželkou Alenou denne maximálne starajú, zabezpečilo ich rodinnej farme Včelařtví Domovina rekordnú produkciu medu.
Sladký včelí produkt, z ktorého sa v obci Lubno na Havlíčkobrodsku vyrába celý rad výrobkov, od nátierok cez medovinu či orechy v mede až po ochutený pastovaný med, dosiahol vlani obrat takmer 30 miliónov Kč. To predstavuje medziročný nárast o takmer tristo percent.
Prevažnú väčšinu predaja tvorili spomínané ochutené pastované medy. Včelařství Domovina v súčasnosti ponúka viac ako tridsať druhov, pričom stále pribúdajú nové. Najväčšej obľube sa tešia malinový, čučoriedkový a zázvorový med.
Okrem e-shopu si zákazníci môžu objednať medové špeciality aj u ďalších partnerov, vrátane niektorých online supermarketov, ako sú Rohlík.cz alebo zdravé výživy.
Podnikanie Aleny a Josefa je od začiatku spojené s filozofiou harmónie s prírodou. V nej majú včely kľúčovú úlohu. Sú najdôležitejšími opeľovačmi zo všetkých. Bez nich by sme mali problém s pestovaním základných potravín, ako je ovocie a zelenina či bavlna.
Aby sa tak stalo každé leto, musia včelári zabezpečiť, aby včely mali pred zimou dostatok medu, ktorý vydrží až do jari. Zima je časom odpočinku a pokoja. Okolo Vianoc začne kráľovná klásť vajíčka a zvyšok včelstva sa začne pripravovať na ďalšiu generáciu včiel.
S príchodom jari opúšťajú úle a začínajú opeľovať prvé kvety. Najaktívnejšie sú v júni, v tomto období začínajú včelári stáčať prvý med do pohárov. V júli aktivita včiel postupne klesá a včelári začínajú pripravovať úle na zimné obdobie.
Alena a Josef Kölblovci zároveň sami aktívne prispievajú k ochrane a udržateľnosti prírody. Vysádzajú lúčne kvety a podporujú biodiverzitu vo svojom okolí, aby včelám poskytli dostatok potravy a prirodzeného prostredia.
K tomuto dôležitému kroku nabádajú aj svojich zákazníkov. Na svojom e-shope ponúkajú zmes semienok kvetov, z ktorých včely zbierajú nektár.
„Už niekoľko rokov sa snažíme rozbehnúť podnikanie - teraz sme však vo fáze, keď začíname uprednostňovať ochranu krajiny. Nikdy to nebolo len o peniazoch. Myslím, že to ani nie je možné, musíte to robiť zo srdca,“ hovorí Josef.
Nezostávajú však len v oblasti tradičných postupov - inovatívne a ekologicky riešia najväčší problém súčasného včelárstva - parazita klieštika, ktorý trápi včelárov takmer na celom svete. Namiesto bežných chemikálií používajú český vynález - termosolárny úľ.
Táto inovatívna metóda využíva slnečnú energiu na reguláciu teploty vo vnútri úľa, čo nielen zvyšuje tepelný komfort včiel, ale aj účinne bojuje proti parazitovi. „Chceme nahradiť všetky bežné úle termosolárnymi. Sú asi osemkrát drahšie, ale už sme si objednali minimálne päť ďalších,“ pochvaľuje si Alena.
S týmito úľmi sa prvýkrát stretla na včelárskom učilišti v Nasavrkoch pri Chrudimi, kde si za pochodu dopĺňala teoretické znalosti. Tu sa zoznámila s vynálezcom termosolárneho úľa Romanom Linhartom, ktorého inovatívne úle sú žiadané na všetkých kontinentoch.
Manželia sa v ríši včiel ocitli tak trochu náhodou. Alena pracovala v kancelárii a jej manžel podnikal v obchode s potravinami. Do včelárenia sa najskôr pustili ako rodinná výpomoc. To, čo sa začalo ako koníček a únik od rýchleho života v Prahe, však rýchlo prerástlo do celoživotnej vášne, a tak prišlo ich prvé vlastné včelstvo.
„Prvýkrát som otehotnela, a tak sme sa rozhodli vrátiť na vidiek. Nie každý chce už dnes žiť v Prahe a pracovať v korporáte,“ usmieva sa Alena. Po desiatich rokoch v Prahe sa vrátili na rodnú Vysočinu a v roku 2016 založili Včelařství Domovina.
Postupne sa rozrástli včelstvá aj mladá rodina. Z piatich včelstiev sa zrazu stala stovka a z páru štvorčlenná partia. „Manžel vstáva o štvrtej ráno a ide do sadov, tam vytočí med, ja sa musím postarať o deti a o šiestej som už pripravená pred medárňou,“ opisuje včelárka typický deň na vrchole sezóny.
Pri spätnom pohľade sa rok 2018 javí ako zlomový v podnikaní Aleny a Josefa, keď svoje podnikanie rozšírili o e-shop. Vzhľadom na rýchlo rastúci záujem o prírodné produkty a kvalitný med sa tento krok ukázal ako rozumný a dobre načasovaný.
Hneď potom totiž prišiel kovid, ktorý pre malých podnikateľov často znamenal koniec. Novovzniknutému online obchodu to však hralo do karát. Mladým včelárom priniesol nečakanú príležitosť - zvýšený záujem o prírodné produkty vrátane medu, ktorý je známy svojimi priaznivými účinkami na imunitný systém.
Ďalšia výzva na seba nenechala dlho čakať. V roku 2022 predaj výrazne ovplyvnila ruská invázia na Ukrajinu. Všetci šetrili nákupné zvyklosti sa zmenili, ľudia boli šokovaní. Spoločnosť skončila v červených číslach a čelila existenčnej hrozbe.
„Prvé mesiace od februára boli mimoriadne ťažké, ale máme skvelých dodávateľov, ktorí nás podporili. V tomto smere sme mali veľké šťastie,“ spomína Josef.
Tento rok by chceli s manželkou rozšíriť sortiment o sviečky z včelieho vosku alebo tinktúry z blahodarného propolisu. Okrem rozširovania sortimentu o nové výrobky plánujú Alena a Josef organizovať aj workshopy, charitatívne akcie alebo sa zúčastňovať na food festivaloch. „Rada sa stretávam s ľuďmi, osobný kontakt je pre mňa veľmi dôležitý,“ delí sa o svoje skúsenosti Alena.
Nech sa však Alena a Josef pustia do čohokoľvek, je isté, že popri ziskovosti ich podnikania zostane ich prioritou podnikanie v súlade s prírodou, zachovávanie stáročných tradícií a čo najlepšia starostlivosť o ich malých okrídlených pomocníkov.
Za všetkým hľadajte včelu. Sladký...
Udržateľnosť | Forbes.cz, 3. februára 2024 | Viac
Ďalšie média, kde sme zabzzzučali
- Dobré ráno v Českej televízii, november 2023
- Rozhovor pro ČRo Vysočina, august 2024
- Časopis Marianne, september 2024